Go, berušky, go!
Autor: Josef Duben

Nebo raději česky: Do toho, berušky, do toho! Anebo prostě: Slunéčka sedmitečná, pospěšte si! Při obhlídce zahrady jsem zaregistroval docela dost mšic, ale naštěstí na dohled od nich na jabloni už slunéčka plánovala rodičovství. Slunéčka sama žerou mšice s chutí, ale jejich larvy jich konzumují ještě podstatně víc. Jsou úhlavním nepřítelem mšic, tedy kromě drobných ptáčků zpěváčků, sýkor a různých pěnic.
Ve vlhkém a teplém počasí se mšicím daří, a to často tak, že to hmyzí ani ptačí pomocníci nezvládají. Co si počít? Postříkat? Ale to přece hmyzu a ptákům může škodit! Naštěstí existují šetrné prostředky, které působí jen na mšice.
Ovšem aplikovat postřik, to znamení stříkat cíleně, odspodu na listy, kde se ty potvory ukrývají, to aby došlo ke kontaktu se škůdci. A proč jsou mšice na rubu listů? Nacházejí tam úkryt, a nejen to, z této strany je pletivo snáze napíchnutelné.
Už se těším, až se ty zvláštní černé larvičky s oranžovými puntíčky, které jsou naštěstí stále hladové, rozeběhnou po stromech a keřích.