03 března, 2025 / Jak na to?

Ptáci za přikrmování děkují

Autor: Josef Duben

Českou společností ornitologickou pořádaná letošní Ptačí hodinka oslovila ve dnech 10. – 12. ledna 36 000 pozorovatelů. Opravdu tolik lidí hlásilo tři dny svá pozorování. Celkem pozorovali 800 000 ptáků. Stejně jako v minulých letech se „spočítalo“, že je u nás na krmítkách nejčastěji pozorovaná sýkora koňadra a hned v závěsu za ní sýkora modřinka. Až pak následoval kos, no a můj oblíbený stehlík skončil až čtrnáctý…

Pravda, sýkory, to jsou právě ti ptáci, které majitelé zahrad nejvíce vítají. Jsou to zdatní pomocníci při likvidaci různých mšic a škůdců. I proto je dobré v zimě ptáky aspoň občas přikrmovat, zůstávají zahradě věrní a ve vegetačním období se to bude hodit. Zobají mšice usilovně, ale někdy je škůdců tolik, že je nestačí pochytat. Pak je třeba zasáhnout. Naštěstí existují šetrné prostředky, které mšicím dávají zabrat, ale larvy sluníček sedmitečných ani ptáky neohrozí.

Ještě dodám, že jsem u nás na zahradě také ptáky o Ptačí hodince počítal. No, sýkor bylo dost, ale u nás bylo nejvíce stehlíků. A je tomu tak pořád. Zrovna včera seděli na jednom krmítku dva a pod krmítkem jich poskakovalo snad dvanáct, jako legrační barevné slepičky.