Sněženky vyhlížejí sníh
Autor: Josef Duben

Tedy aspoň v nižších polohách. Těch několik sněhových přeháněk je již pomalu zapomenuto a nějaké další moc hlášeny nejsou. Ale vzhledem k tomu, že zima ještě ani zdaleka nekončí, jistá naděje na nějaký sníh tu je.
Zatím tedy sněženky, první jarní, tedy spíš předjarní kvítka vykukují ze starých listů, které jsem raději přihrábl kolem jejich z holé země rašících trsů. Ať už tedy bude vrcholící zima jakákoli, tyto květy dodají optimismu, podobně jako čemeřice, jasmín pravý anebo lýkovce. Ovšem pozor, všechny tyto rostliny jsou jedovaté.
A čím to, že všichni tito poslové jara jsou jedovatí? Podle vědců zřejmě tím, že jsou první, to znamená, že jsou nejsnáze zranitelní. A kdyby jedovatí nebyli, hned by je něco snědlo. Takže se vyplatí dávat si pozor při kontaktu s nimi. A platí to i v případě o něco později kvetoucích, například konvalinek, u těch pozor i na vodu, ve které stály ve váze. Tu se pít opravdu nedoporučuje.