Řežu, řežu dříví…
Autor: Zuzana Pavelková

Kdo by neznal tuhle říkanku. Tam jde o dřevo na topení, jenže teď, ke konci zimy je potřeba řezat jiné věci. Stačí se porozhlédnout po zahradě. Na ovocných stromech bez listí je krásně vidět, co je kde potřeba seříznout, odříznout, zakrátit, odstranit. Je na to pravý čas. A honem k rybízům a angreštům. I jestli byly řádně ořezané po sklizni, i tak se něco najde. A co teprve lísky! Vyřezat staré větve, zakrátit nové. A vrby! Pilku, nůžky do ruky a řezat a stříhat! A co okrasné keře? Honem, jak že je to zahradnické moudro? Už ho mám. „Keře, které kvetou v létě, se řežou na jaře. No a keře, které kvetou na jaře, se řežou v létě.“ Takže zlatici, tedy Forsythii, nesprávně nazývanou zlatý déšť, teď neřezat! A myslete již i na jarní přihnojení!