12 května, 2025 / Jak na to?

Sekat trávník trochu jinak

Autor: Josef Duben

Výška trávníku je rozhodující pro to, jak se mu bude dařit. Na jaře je lepší nechávat trávu vyšší, když je totiž příliš malá plocha listů, nemá kde probíhat fotosyntéza, a trávník slábne! V létě pak, zvláště když se na něm žije a běhá, může být trochu nižší, ale pozor, hodně záleží také na počasí. Jde o to, aby jej neohrožovalo sucho.

A proč na jaře nechávat trávník trochu delší? To je logické, na počátku vegetace by měl trávník posílit, aby lépe snášel letní vedra. On sice s jarní závlahou dost přirůstá, což by ponoukalo stříhat hezky nakrátko. Ale kdepak, chcete to nechávat tak na pět až šest centimetrů, a sekat radši častěji. My navíc necháváme ostrůvky s vyšším porostem, aby mohly vykvést v trávníku roztroušené jestřábníky či kopretiny. Ale jen vykvést, ne odkvést, jakmile začnou odkvétat, hned posekat, aby se trávník pod nimi stačil vzpamatovat.

Takže zjara kolem šesti centimetrů, v létě pak už lze pod pět, jde spíš už o takové učesání. No a trávník nezapomínám občas pohnojit, buď speciálním hnojivem, nebo univerzálním do zahrady.