05 května, 2025 / Jak na to?

Proč vyvýšené záhony?

Autor: Josef Duben

No, přece proto, aby se člověk nemusel tak ohýbat, ne? Výše takovéhoto záhonu se podle této teorie odvíjí od stáří zahrádkáře, popřípadě od jeho ochoty se krčit.

Já tedy, pravda, nejsem nejmladší, a ani se mi nechce moc ohýbat, nicméně pro vyvýšené záhony jsme se rozhodli, když nám prorezly velké sudy na vodu. Loni jsme vyzkoušeli jeden na rajčata, letos přibyl druhý, kde už jsou nyní vysazené jahody. Ještě plánujeme jeden na zeleninu. Ovšem plechový záhon–sud nemůže být na prudkém slunci, to by se rychle tak zahřál, že by to kořenům ani rostlinám nesvědčilo. Takže umístit je do trochu zastíněné polohy. My je máme na takovém místě, kde je slunce chvíli jen kolem poledne a až pak, díky zastínění velkou třešní, až kolem čtvrté, páté hodiny.

Výhodou takovéhoto záhonu je, že se po sezóně dá snadno vybrat, či vysypat a pak použít do kompostu a z vybraných kompostérů pak ještě nerozloženou spodní část použít na dno vyvýšených záhonů. I tak však přihnojujeme. Však jsou k dispozici speciální hnojiva.