Jsou brambory jedovaté?
Autor: Zuzana Pavelková

Solanum tuberosum – tedy brambor, celým jménem lilek brambor. Běžně se konzumují hlízy, tedy brambory, ale pouze tepelně upravené, protože obsahují škrob, který je za syrova téměř nestravitelný. A kde jsou ty jedy? Především v květech, plodech a klíčcích, ale i ve špatně skladovaných nazelenalých hlízách. Jedná se o jedovatý alkaloid solanin. Nejvíce ho je v plodech brambor, to jsou zelené kuličky, které se vytvářejí po odkvětu. Jsou prý ale tak nechutné, že se jimi snad nikdy nikdo neotrávil. Ale květy brambor jsou opravdu moc pěkné. Však je také Evropané, když se k nim brambory dostaly po objevení Ameriky v roce 1492, původně pěstovali na okrasu, než se je naučili vařit a brambory se staly plodinou, která Evropu zachránila před hladomorem.