17 února, 2025 / Jak na to?

Když zdi promrznou…

Autor: Josef Duben

Mrzne už pár dnů, a hned tak přestat nemá. To už promrznou i pěkně silné zdi. A ty pak začnou být nebezpečné, až konečně meteorologové ohlásí, že se zásadně oteplí. To si vždy uvědomím, jaké nebezpečí to může být pro rostliny zazimované v místnostech či prostorách, kde se netopí. A pročpak?

Inu proto, že venkovní teplý vzduch působí na prochlazené obvodové zdi budov. On je sice začne ohřívat, to ano, ale tím také začíná tlačit dovnitř chlad nahromaděný ve zdivu. No a vnitřní nevytápěné prostory se pak zásadně ochladí. Proto v takovém případě muškáty, aloe nebo azalky i rozmarýn přikrýváme, například bublinkovou fólií. Dočasně, samozřejmě. Je také možné pustit nějaké temperování, třeba elektrickým topítkem na slabý výkon, ale v menší prostoře mnohdy postačí zapálit svíčku, pozor však na bezpečnost.

A když už se obíráme na zimu uloženými rostlinami, vždy je prohlédneme, zda se náhodou neobjevili nějací škůdci, molice, smutnice apod. V takovém případě je dobré zasáhnout neprodleně.