Ještě jeden kompost?
Autor: Josef Duben

Předešlu, že využíváme čtyři termokompostéry. Však také máme zahradu přes tisíc metrů. Začínali jsme s jedním, jenže když se zahrada zvětšila, pokračovali jsme druhým a třetím. Až jsme na čtyřech, to už vážně stačí, zvlášť když větve a různé velké kusy stejně radši odvážíme do obecního kontejneru na zahradní odpad.
Zrání obsahu termokompostéru, tedy při používání urychlovače a pečlivém prosypávání a občasném promíchání, trvá maximálně dva roky. A tak je vždy k dispozici nějaký kompost na rozvážení ke keřům a stromkům a vystačí to i na záhony, kterých nemáme mnoho.
Letos jsem otevřel tři, vrchní nerozloženou vrstvu, tj. asi třetinu obsahu, jsem dal stranou a pak jsem ji částečně použil jako podklad do kompostérů vyprázdněných, ale i jako spodní vrstvu vyvýšeného záhonu, který dostal na vršek kompost zralý, ovšem smíšený se zahradní zeminou a pískem. Budou zde jahody a rajčata. Ty pak ale stejně během sezóny hnojím speciálním hnojivem.
Ke zrání kompostu přispívají velkou měrou právě termokompostéry. Ale zjistil jsem, že tento kompost se opravdu nesmí kropit. Jinak je příliš mazlavý. Stačí mu vlhkost z bylinného odpadu.