28 dubna, 2025 / Zajímavosti

Hnojit pravidelně, nebo jen když se zdá, že rostlinám něco chybí?

Autor: Zuzana Pavelková

Bohatě kvetoucí a plodící rostliny potřebují pravidelné přihnojování, hlavně na jaře, ale i během vegetace. Týká se to tedy květin v truhlících, v květináčích i na okrasných záhonech, ale také bujně kvetoucích keřů. Nesmíme zapomenout na zeleninu, no a samozřejmě i všech rostlin plodících, rajčat, okurek, jahod a bobulovin.
Vždy je lepší používat hnojivo určené pro daný druh.
Jiný případ pak nastává, když rostlina hůře prospívá a vykazuje nějaký problém.

Příznaky, že rostlině něco chybí:
• Rostliny jsou bledé a špatně rostou, to vypadá na nedostatek dusíku (N).
• Zato rostliny přehnojené, tedy s nadbytkem dusíku, jsou výrazně zelené a bujně rostou, ale málo kvetou a špatně plodí.
• Když plody nemají chuť a rostlina vůbec moc neprospívá, bývá za tím nedostatek draslíku (K).
• Při nedostatku fosforu (P) zase rostliny málo kvetou a listy mívají fialový nádech.
• Když jsou listy hnědě skvrnité a zasychají, může to být projev nedostatku hořčíku (Mg).
• Mladé listy žloutnou, chybí rostlině železo (Fe).
• Skvrnitá jablka nahořklé chuti, jaká by si nikdo nepřál, bývají důsledkem nadbytku dusíku (N) a draslíku (K), a současně nedostatku vápníku (Ca).