16 června, 2025 / Zajímavosti
Košík a nůžky… a vyrazit
Autor: Zuzana Pavelková

Kam a proč? No přece na byliny. Už kvete černý bez a lípa. Je pravý čas natrhat aspoň košík, anebo dva, a usušit na zimu. Při sušení je však třeba dodržet pár zásad.
Květy či listy vždy sušit jen v tenké vrstvě, aby se nezapařovaly. Nejlepším podkladem je síto nebo síť. Ale postačí i stará záclona, ubrus nebo prostěradlo. Bylinky by se nikdy neměly sušit na přímém slunci. Ideální je čistá půda nebo vzdušný přístřešek. A chce to vystihnout nejvhodnější okamžik ke sběru. No a pro bezový květ a lípu ten čas právě nadchází. Pozor, letos snad o měsíc dříve než v minulých letech.