23 června, 2025 / Zajímavosti
Bylinky na zimu
Autor: Zuzana Pavelková

Bezový květ, lipový květ a teď ještě nasušit trochu mladých kopřiv a řepíku, sotva začne nakvétat. Ale nemyslíme na sběr bylin moc brzy? Vlastně ne. Byliny je totiž třeba sbírat ve chvíli, kdy jsou plné sil a vůně. Právě teď by se mělo začít se sběrem a sušením bylinek, které se v zimě budou hodit na léčivé čaje. I když čaje… Správně to jsou výluhy, tedy bylinky zalité horkou vodou, které se nechávají odstát zhruba 10 minut, anebo odvary, kdy se byliny, třeba zázvor nebo hřebíček, par minut vaří.
Ale dobré je sušit i bylinky aromatické, tedy pochoutkové, a to nejlépe vlastnoručně vypěstované.