10 března, 2025 / Zajímavosti

Způsoby množení rostlin

Autor: Zuzana Pavelková

Rostliny se množí semeny, tomu se říká množení generativní, nebo různými částmi, to je množení vegetativní, kam patří dělení trsů, řízkování, štěpování či očkování, hřížení.

V tomto období je ve středu zájmu především pěstování ze semen a odebírání řízků z matečných rostlin. Za matečnou rostlinu je považována rostlina zdravá, uspokojivě rostoucí a plodící, tudíž vhodná pro množení nebo šlechtění. A řízky jsou vrcholové části výhonů, které se použijí k vypěstování sazenic, nejčastěji muškátů, maliníků, rozmarýnu apod. Řízky lépe zakoření, pokud jsou vysazeny do speciálního substrátu, anebo alespoň do substrátu obohaceného prostředkem na podporu růstu či posíleného hnojivem, či jsou alespoň zality roztokem z droždí.