17 března, 2025 / Jak na to?

Vyvalit nebo posadit?

Autor: Josef Duben

Řeč je o sudech či jiných nádobách na chytání dešťové vody. No, kdybychom měli nějakou izolovanou stabilní nádrž, nebo nádrž podzemní, nic bychom nevyvalovali.

Po mokrém podzimu a docela vlhké zimě se mohlo zdát, že je v krajině a tudíž i v zahradě vody dost. No, úplné sucho není, stromy ani keře nezasýchají a trávník žije. Ale stačí několik dnů bez deště, k tomu vysušující vítr, a může být zle. Proto je na místě, či spíše zcela nutno tu vodu, tu vláhu, která padá z nebe, chytat. A máme vyzkoušeno, že dobrým základem jsou již první srážky předjarní a jarní.

Už jsme sudy vyvalili, plechové již skoro všechny prorezly, proto je nahrazujeme plastovými, lépe se s nimi manipuluje. No a pod nimi se jako každé jaro objevili první slimáčci. Ach jo… Posbírali jsme je a sudy obsypali granulkami. A hlavně že jsme stihli první déšť… No, moc toho nebylo, v každém sudu je na dně sotva centimetr vody. Ale doufali jsme, že příští déšť bude vydatnější. A byl, sudy jsou už hezky plné.