17 března, 2025 / Zajímavosti
Dělení trsů a odkopky
Autor: Zuzana Pavelková

Tyto dvě formy množení rostlin se uplatňují především u trvalek. A je to vlastně i velmi pěkná společenská záležitost. Když slyšíte obdivné: „Vy ale máte krásné floxy, listopadky či skalničky,“ vždy se hodí nabídnout: „Nebudete chtít sazeničku?“
Ale jak takovou sazeničku rychle získat? Celkem snadno. Stačí rozdělit trs matečné rostliny na několik částí, ale vždy je třeba zachovat poměr kořenů a nadzemní části. Některé rostliny se však množí ještě snadněji, dá se odkopnout jakási vedlejší samostatná rostlina, tedy odkopek, který vyrostl z pupenu na kořenech rostliny, i ve větší vzdálenosti.
Ovšem při sázení odebraných odkopků je třeba pamatovat na hnojení, přece jen to je pro rostlinku velký zásah.